5 najlepszych psychologicznych prezentów pod choinkę

Zapewne – podobnie jak ja – macie co roku ten sam problem. Jak kupić trafione, niedrogie i fajne prezenty dla najbliższych na gwiazdkę. Ten krótki poradnik być może rozwiąże ten problem lub chociaż Was zainspiruje. Jestem przekonana, że prezenty z poniższej listy zostaną docenione przez każdego fana psychologii.1.   Książki
To oczywiste, że każdy kto interesuje się psychologią sporo czyta. Jednak w gąszczu wątpliwej jakości psycho-poradników trudno odnaleźć te warte uwagi. Moja krótka lista zawiera książki dobre (z moim znakiem jakości;)), które miały premierę w 2015 roku - dzięki temu istnieje spore prawdopodobieństwo, że obdarowany jeszcze nie miał okazji zapoznać się z lekturą. I może być na topie!

Alfabet miłości, Bogdan Wojciszke, Renata Mazurowska
Jak sam tytuł mówi, książka jest swoistym alfabetem, w którym pod każdą literą zawierają się wartości, zagadnienia, definicje związane z uczuciem miłości. Idea prosta, ale napisana ciekawie przez (między innymi) największego eksperta od miłości w kraju - prof. Bogdana Wojciszke.
Lekka, lecz ciekawa i pouczająca rzecz. Ze względu na formę, książka idealna do komunikacji miejskiej.


To tylko dzieci. Narodziny dobra i zła, Paul Bloom
Ta pozycja to już nieco cięższy kaliber - traktuje o tym, skąd w ludziach bierze się (różnie pojęte) dobro, zło; jak się przejawia, jak je odbieramy, co i dlaczego odbieramy za moralne, a co nie. Mnóstwo ciekawostek, cytowanych badań, przekrojowych wniosków. Jednak całość napisana jest całkiem zgrabnym, gawędziarskim i przystępnym językiem, dzięki czemu, mimo że temat poważny, podczas lektury czytelnik nie ma poczucia ciężkostrawności.Niedawno ukazało się nowe wydanie “Wielkich pytań” - poszerzone (i to sporo), zaktualizowane. Niezależnie od wyboru wersji (polecam mocno - ze względu na aktualność - tę najnowszą) książka jest swoistym “must read” każdego, kto zaczyna swoją przygodę z psychologią. Skondensowana dawka podstawowej, podręcznikowej wiedzy psychologicznej ale w przeciwieństwie do podręcznika - czyta się ją znakomicie.


Test Marshmallow, Walter Mischell
Najlepsza książka dotycząca motywacji, jaką możecie kupić. Z dwóch powodów - Mischell, niekwestionowany ekspert w dziedzinie, bardzo skutecznie dzieli się wiedzą z czytelnikami - zdradza triki, opowiada o badaniach (swoich i swoich kolegów), łączy wyniki badań w ciągi przyczynowo-skutkowe. Jest ciekawie i pouczająco. Ale drugi powód jest ważniejszy - znaczna część książki to praktyczne rady jak teorię przekuć w praktykę, jakie techniki stosować, co pomaga a co mniej. Jeśli więc chcecie, by ktoś z najbliższych zajął się swoją motywacją - Test Marshmallow jest obowiązkową lekturą.


2. Kolorowanki
Moje ostatnie odkrycie, które zabiera mi każdą wolną chwilę - kolorowanki dla dorosłych. Powstały na fali mindfulness i są świetnym narzędziem by się wyciszyć, uspokoić, odpocząć. Nie ma w tym wielkiej filozofii - wystarczy trochę kolorowych kredek/ mazaków, obrazek do pokolorowania i odrobina wolnego czasu. Zapewniam, że działa bardzo odstresowująco. A na koniec można być dumnym ze swojego dzieła:)


3. Filmy
Film na DVD to zawsze dobry prezent. Zwłaszcza, że jeszcze sporo zimowych wieczorów przed nami. Na prezent pasują mi szczególnie trzy tegoroczne nowości.

Gra tajemnic

Piękne kostiumy, fascynujący klimat II wojny światowej, świetna obsada, wciągająca zagadka do rozwiązania - to nie są najważniejsze plusy tego filmu. Najciekawsza - z perspektywy psychologicznej - jest bowiem historia głównej postaci - osoby z zespołem Aspergera. Bohater musi odnaleźć się w relacjach międzyludzkich, co osobie z zaburzeniem ze spektrum autyzmu przychodzi naprawdę niełatwo.


W głowie się nie mieści

Idealny film zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Przepiękny, mądry, zabawny, wzruszający, pouczający... Piękna historia o tym po co potrzebne są nam emocje. Więcej o filmie pisałam w osobnym poście <klik>


Motyl Still Alice

Po prostu najlepszy film o chorobie Alzheimera jaki do tej pory obejrzałam.
Sama historia niczym nie zaskakuje - rozwój i przebieg choroby wszyscy znamy - ale jest tak świetnie napisana i wyreżyserowana i zagrana, że ogląda się bardzo dobrze.


4. Gry planszowe
Gry planszowe idealnie nadają się na gwiazdkowy prezent. Przede wszystkim dlatego, że zazwyczaj wymagają przynajmniej kilku osób, więc w zabawę można zaangażować najbliższych. Dzięki temu święta mogą być naprawdę rodzinne, a nie spędzone przed telewizorem. Z szerokiego wachlarza dostępnych na rynku planszówek, wybrałam trzy świetne, psychologiczne pozycje.

Empatio

Gra w rozpoznawanie emocji. Nie tylko gwarantuje dobrą zabawę, ale również rozwija. Szczególnie polecana dzieciom, ale sprawia też dużo frajdy dorosłym. Recenzja Empatio (wraz ze zdjęciami) - już pojawiła się na blogu <klik>


Odkrycia

Gra przeznaczona głównie dla dzieci, jednak może być doskonałym sposobem spędzania czasu dla całej rodziny. Sama jeszcze nie miałam okazji zagrać, ale opinie znajomych są bardzo pozytywne. Dlaczego gra znalazła się w zestawieniu? Bo uczy “tolerancji, akceptacji, pomagająca zrozumieć i poznać siebie, odkryć w sobie empatię, poprawić komunikację, rozwinąć umiejętność uważnego słuchania i świadomego komunikowania się”. Cała recenzja planszówki na blogu Kreatywnik.


Dobble

Prosta, wzbudzająca dużo emocji, gra karciana. Zasady są banalnie proste - należy na 2 kartach odnaleźć taki sam symbol (zanim zrobi to przeciwnik). Brzmi nijako, ale jest trudniejsze i bardziej emocjonujące niż się wydaje. A do tego daje dużo radości, ćwiczy refleks i spostrzegawczość. I można grać właściwie wszędzie.


5. Gry komputerowe
Mogą wydawać się dziwne w tym zestawieniu. I rzeczywiście, większość gier komputerowych poza rozrywką nie oferuje niczego dobrego, a wręcz bywa szkodliwa (z naprawdę wielu powodów). Istnieją jednak nieliczne gry komputerowe, które są warte uwagi, zwłaszcza wśród fanów psychologii.

Doki Doki Universe (PS3)
Abstrakcyjna, rysunkowa, zabawna, z surrealistyczną fabułą. Cała idea skupia się na poznawaniu i zaspokajaniu potrzeb innych. Jest ciekawie, śmiesznie, wciągająco - a przede wszystkim pouczająco. Świetny sposób na rozwój empatii, współodczuwania, kompetencji miękkich. Niestety, gra nie jest dostępna w języku polskim.

Test Yourself (PS3)

Nie jest to gra komputerowa w klasycznej postaci, raczej aplikacja przypominająca psychotest, z którym wiąże się przede wszystkim dobra zabawa. Ale aplikacja ma też naukowe podstawy.
Można w niej sprawdzić (i ćwiczyć) takie aspekty jak pamięć, kreatywność, inteligencję, uwagę itd. Można też trochę poczytać o psychologii. Niestety, ta gra również dostępna jest tylko w języku angielskim.


To tyle jeśli chodzi o moje pomysły na psycho-prezenty pod choinkę. Dodalibyście coś do tej listy?

Share this:

KOMENTARZE

1 komentarze:

Anonimowy pisze...

Kolorowanki są fajne :)