Moja psychologia: Iga Będkowska

To już druga odsłona "Mojej psychologii" - cyklu spotkań z ludźmi świata psychologii. Dziś gościem jest Iga Będkowska, prowadząca jednego z najciekawszych (obok mojego;)) polskich blogów psychologicznych (bedkowska.es). Zapraszam do lektury:)


Psychologia dla mnie to… 
jedna z najpotrzebniejszych nauk na świecie. Pomaga zrozumieć drugiego człowieka oraz siebie, prowadzić świadome życie, być spełnionym.

Zajmuję się psychologią, bo… 
jest to moje powołanie. Może zabrzmi to banalnie, ale zawsze chciałam pomagać ludziom, a wiedza psychologiczna pozwala mi to robić.

Najbardziej interesuje mnie… 
tematyka związana z psychoterapią systemową - par i rodzin, a także pacjentów z zaburzeniami psychicznymi.

Specjalizuję się… 
na obecnym etapie nauki - w szkoleniach z zakresu umiejętności miękkich (planowania i realizacji celów, motywacji, samooceny, asertywności, itp.).

Badania psychologiczne, które najbardziej mnie zaskoczyły to… 
chyba eksperyment stanfordzki Zimbardo. Ze względu na bardzo przykry wynik (każdy z nas ma w sobie cząstkę zła, która rośnie i aktywuje się w określonych okolicznościach), a także jego nieetyczny charakter.

Psychologiczna książka, którą polecam… 
to „Psychopatologia” Seligmana. Jest to podręcznik akademicki, ale czyta się go świetnie, zawiera mnóstwo opisów przypadków, a jego treść zrozumie każdy - nie tylko student psychologii.

Serial lub film, który polecam ze względu na wątki psychologiczne, to… 
Dexter i Hannibal.

Moja rada dla osób wybierających się na psychologię to…
przede wszystkim - zacznijcie "praktykować", jak najwcześniej. Szukajcie kontaktu z drugim człowiekiem (potencjalnym klientem, pacjentami) od pierwszego roku studiów w ramach wolontariatów, praktyk, staży, działalności w kole naukowym, itp. Jest to bezcenne doświadczenie, bez którego nawet po tych 5 latach studiów nie będziecie gotowi do pracy w zawodzie.


Więcej o Idze:
Studentka i popularyzatorka psychologii. Od kilku lat prowadzi bloga (www.bedkowska.es), na którym dzieli się z Czytelnikami swą psychologiczną wiedzą oraz sposobami na kreowanie świadomego życia. Prowadzi szkolenia z zakresu umiejętności miękkich. Prywatnie szczęśliwa narzeczona, właścicielka szynszyla Henia, zafascynowana językiem i kulturą Japonii.

Share this:

KOMENTARZE

0 komentarze: