3 najlepsze książki o miłości

Można kochać, można nienawidzić, ale trudno zakwestionować istnienie. Święto zakochanych na stałe wpisało się do kalendarza wydarzeń. Co o miłości mówi psychologia? Dziś oddaję głos trzem najlepszym książkom psychologicznym o miłości.

Psychologia miłości, Bogdan Wojciszke
Od ponad dziesięciu lat, czyli od czasu premiery, absolutny bestseller w tej kategorii. Była – z tego co wiem – pierwszą pozycją tego typu – tak kompleksowo i naukowo poruszającą temat tego zagadkowego uczucia.
„Psychologia miłości” stanowi przeciwwagę do popkulturowego traktowania miłości. Jest też swego rodzaju „klasyką” psychologii – bo jako pierwsza dokładnie, opierając się na badaniach naukowych i wiedzy empirycznej przedstawiła ten temat. A autor – Bogdan Wojciszke, powszechnie uważany jest za „speca od miłości”.
O czym mówi „Psychologia miłości”? O tym, że to uczucie składa się z wielu etapów, a ten romantyczny, opiewany w muzyce, literaturze, sztukach wizualnych jest tylko jednym z nich i wielu uważa, że wcale nie najpiękniejszym. Ale książka też odziera ze złudzeń. Dlatego jeśli chcesz zrozumieć choć trochę, czym może być miłość – sięgnij po książkę Wojciszke. Jeśli natomiast uważasz, że to uczucie jest zbyt piękne, by myśleć o nim w kategoriach naukowych – lepiej po „Psychologię miłości” nie sięgaj ;)
PS. „Psychologia miłości” to jedna z najważniejszych książek psychologicznych, na jakie dane było mi się natknąć. Więcej, przeczytasz w artykule:

O sztuce miłości, Erich Fromm
Przyznam od razu, że mam trochę problem z tą książką. Dzieło znakomitego filozofa i psychologa z jednej strony bowiem jest ponadczasowe, a o miłości mówi w sposób piękny, choć też racjonalny i zupełny. Oddziela prawdziwe uczucie od egoistycznych pragnień i pożądania. Z drugiej jednak strony
książka ta ma już ponad 60 lat – biorąc pod uwagę, że psychologia jako nauka istnieje od nieco ponad 100 lat, to kawał czasu. Dlatego bardzo wiele z myśli Fromma to kwestie już nieaktualne, o czym wiemy np. dzięki przeprowadzonym w tym czasie badaniom, albo dlatego, że zmieniły się normy kulturowe czy obyczajowe. Akapitów np. o roli kobiety nie można więc brać na serio, a wywołują one jedynie uśmiech, konsternację czy oburzenie. Myślę jednak, że mimo tego, po książkę warto sięgnąć – nie tylko jako ciekawostkę „historyczną”, ale jako dzieło, ujmujące ponadczasowe kwestie uczucia.

O miłości, Lew Starowicz
Książka ma formę rozmowy-rzeki ze znanym seksuologiem. W przeciwieństwie do Wojciszke, Starowicz odcina się od wyników badań, a koncentruje się na historiach ludzi, których spotkał w swoim gabinecie. Na podstawie setek przypadków, opowiada, kiedy może zrodzić się uczucie, co temu sprzyja a co nie, jak wygląda relacja, co zwiastuje problemy i kiedy można pokonać kryzys, a kiedy już pogodzić się z utratą. Wbrew jednak temu, co zastrzega na początku, doświadczenie z gabinetu, jest doskonale uzupełnione bogatą wiedzą psychologiczną, dzięki temu ekspert nie tylko mówi o tym, „co” i „jak”, ale też „dlaczego”. Ważne jest też to, że tę książkę się bardzo dobrze czyta – po prostu.


A Wy? Macie jakieś swoje ulubione książki o miłości? Mi pozostaje życzyć miłej lektury na Walentynki;)

Share this:

KOMENTARZE

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Dla mnie szczególnie cenna i ponadczasowa jest ksiażka Fromma "O sztuce miłości". Wbrew pozorom to co pisze jest nadal aktualne i stanowi nie lada problem dla niektórych ludzi. Jest to na pewno pozycja w której każdy znajdzie coś dla siebie.
Jeżeli chodzi o książkę Wojciszke to niezbyt przypadła mi do gustu. Właściwie nie chodzi o treść tylko zbyt potoczysty język jakim jest napisana.

Takich książek stricte o miłości jest stosunkowo niewiele, ale warto sięgac po literaturę dot. związków, np. rozmowy ze Starowiczem "O kobiecie" czy "Inteligencja erotyczna" Perel (jezyk podobny do Wojciszke) czy książki z obrębu terapii rodziny/par ;-)

psycholog warszawa pisze...

a może z każdej z tych trzech książek da się wynieść dla siebie coś wartościowego i zmieniającego w sposób pozytywny spojrzenie na relację z partnerem lub partnerką?