5 fascynujących ciekawostek o kreatywnościRzeczy kreatywne od zawsze były dla mnie bardzo fascynujące. Definiowałam kreatywność nie tylko jako coś nieszablonowego, ale przede wszystkim szalonego, błyskotliwego. Esencją kreatywności były dla mnie reklamy Frugo z lat 90. (na pewno je pamiętacie <klik>), to one zresztą sprawiły, że zainteresowałam się reklamą na tyle, by związać z tą branżą swoją przyszłość.

Nie wgłębiałam się nigdy specjalnie w samą definicję kreatywności, pozostając przez lata przy tej „nutce szaleństwa”. Aż do fantastycznego wykładu prof. Jana Fazlagicia na temat kreatywności, w jakim miałam przyjemność uczestniczyć w zeszłym miesiącu. Oto pięć przewodnich myśli na temat zjawiska:

1. Jednostki są bardziej twórcze niż grupy
Wynikać to może głównie z tego, że w przypadku grup nie tylko odpowiedzialność, ale też szeroko rozumiane uznanie za pomysły są rozłożone pomiędzy członków grupy. Przez to motywacja do ich wymyślania może być znacznie obniżona.

2. Istnieje zależność między inteligencją a kreatywnością
Zależność taka istnieje, ale nie w stosunku do osób bardzo inteligentnych (o IQ wyższym niż 120 – dla porównania, średnie IQ Polaka wynosi 106). Ciekawe jest to, że u osoby o IQ poniżej 120 punktów można, na podstawie ilorazu inteligencji ocenić, na ile jest ona osobą kreatywną, natomiast u osób powyżej 120 punktów, rozstrzał kreatywności jest tak duży, że nie zauważa się korelacji.

3. Najbardziej kreatywni jesteśmy tylko w jednej dziedzinie
Oczywiście nikt nie jest bardzo kreatywny we wszystkim, istnieją jednak (z grubsza) 4 główne dziedziny, w których można wykazać się kreatywnością, każdej z nich przyświeca jeden podstawowy cel i jeden rodzaj wartości, którą cel realizuje. Jeśli chcesz być wyjątkowo kreatywny, warto poświęcić się jednej dziedzinie. Masz do wyboru:

Dziedzina
Cel
Rodzaj wartości
Nauka
Prawda
Poznawcza
Sztuka
Piękno
Estetyczna
Innowacyjność
Użyteczność
Pragmatyczna
Praca społeczna/ polityka
Dobro
Etyczna

4. Kreatywność jest zawsze subiektywna
No właśnie – Wam mogą reklamy z Frugo zupełnie nie odpowiadać. Choć szkooda;)

5. Bardzo trudno zwiększyć prawdopodobieństwo występowania kreatywności
Oczywiście, jako że kreatywność jest cechą pożądaną, już dawno prowadzone były eksperymenty, które miały na celu znalezienie osób, u których – z założenia – kreatywność miała być na ponadprzeciętnym poziomie. Bardzo trudno to jednak zrobić – dlatego, że jest zbyt dużo czynników wpływających na kreatywność człowieka, a czynniki, które są powtarzalne, są trudne do skopiowania (np. duża różnica wieku rodziców).
Ciekawy jest przykład Amerykańskiego badania, w którym próbowano stworzyć grupę dzieci, które rokowały jako bardzo kreatywne. Gdy już w dorosły i zbadano ich kreatywność, okazało się, że jest ona niższa od średniej. Tymczasem wśród osób, które jako dzieci zostały z tej grupy odrzucone (jako „nie rokujące”) znalazło się aż 2 kandydatów do nagrody Nobla w dziedzinach, w których kreatywność jest szalenie istotna.

To tyle jeśli chodzi o najważniejsze ciekawostki na temat kreatywności, jakie utkwiły mi w pamięci po wykładzie prof. Fazlagicia. Może macie jakieś swoje? Jeśli tak – liczę na komentarze tutaj lub na FB:)Share this:

KOMENTARZE

0 komentarze: