Czy Sheldon Cooper z Big Bang Theory ma Zespół Aspergera?

Zaburzenia fascynują twórców oraz "zwykłych śmiertelników". Oczywiście wtedy, gdy nie dotykają nas bezpośrednio. W klasyce kina regularnie mamy do czynienia ze schizofrenią, zaburzeniami osobowości (narcyzm, borderline), autyzmem i wieloma innymi. Coraz częściej pojawiają się one również w serialach. Tak dzieje się również w bijącym rekordy popularności "Big Bang Theory" ("Teoria wielkiego podrywu"). Czy główny bohater, Sheldon Cooper, cierpi na zespół Aspergera?


Sheldon Cooper a Zespół Aspergera
Główni bohaterowie serialu, mimo nad wyraz wysokiej inteligencji, nie są zbyt dobrze przystosowani do funkcjonowania społecznego. W tym nieprzystosowaniu prym wiedzie najinteligentniejszy z nich - Sheldon Cooper, fizyk z podwójnym doktoratem. Łatwo można zauważyć, że Sheldon wykazuje szereg cech, jakie występują zazwyczaj u osób z Zespołem Aspergera. Co prawda twórcy serialu mocno odcinają się od tego, nazywając przypadłość głównego bohatera “sheldonyzmem”, ja jednak upieram się przy objawach ZA. Oczywiście, nie można tutaj mówić o żadnej profesjonalnej diagnozie - a raczej o wypunktowaniu cech głównego bohatera, które są zgodne z kryteriami diagnostycznymi zespołu Aspergera. Posiłkować się będę najczęstszymi kryteriami diagnostycznymi, według skali Gilberta z 1989 roku (można je znaleźć np. w Wikipedii).
1. Zaburzenia interakcji społecznej, nieumiejętność lub brak chęci współpracy w grupie.
Sheldon ma olbrzymie problemy (z których, o ironio!, w ogóle nie zdaje sobie sprawy) z interakcją społeczną. Nie rozumie kodu społecznego, ma problemy z odczytaniem werbalnych i niewerbalnych sygnałów od innych ludzi. Nie dostrzega uczuć i pragnień innych ludzi, przez co wydaje się być egoistyczny. Co więcej, wielokrotnie daje do zrozumienia, że dla niego najlepszym towarzystwem, jest on sam. Potrafi być naprawdę arogancki, choć zdaje się, że robi to nieintencjonalnie.

2. Zaburzenia mowy i języka (m.in. sztywna i pedantyczna mowa, uszkodzenie zdolności rozumienia języka – przede wszystkim znaczeń przenośnych i ukrytych).
Brak zrozumienia dla metafor, a przede wszystkim dla ironii czy sarkazmu stały się, po kilkunastu odcinkach, jednym ze znaków charakterystycznych naszego bohatera. Nieodmiennie zresztą stanowią one przedmiot żartów w sitcomie.
Co więcej, charakterystyczne dla Sheldona jest także to, że nie potrafi - nawet jeśli bardzo chce - kłamać. Co nie zawsze wychodzi mu na dobre.

3. Zawężone, specjalistyczne zainteresowania, połączone czasem z obsesyjnym zainteresowaniem jedną dziedziną.
W przypadku tego punktu czasem jest to więcej niż jedna dziedzina i tak, wydaje mi się, że jest w przypadku Sheldona. Teoria strun, fizyka teoretyczna - nasz bohater dość dobitnie okazuje pogardę tym, którzy nie mają pojęcia o tym zagadnieniu. Podobnie zresztą reaguje na brak zainteresowania komiksami, grami komputerowymi i całą pop-kulturą związaną z superbohaterami. Te dwa zainteresowania stanowią oś jego życia.

4. Zachowania powtarzalne, rutynowe, niezmienne
Osoby z ZA nie tylko przejawiają tendencje do niezmienności w swoich powtarzalnych czynnościach, ale również mają trudności z akceptowaniem zmian. U Sheldona świetnie obrazuje to scena, w której jego sąsiadka, by mu naprawdę zrobić na złość, zajmuje pralnię w godzinach, w których Sheldon zawsze to pranie robi. Innym przykładem jest brak akceptacji bohatera na zmianę “czwartkowej pizzy” na inny rodzaj posiłku. Jego upór wynika tylko i wyłącznie z faktu, że zmiana rodzaju kuchni będzie... zmianą. Także słynna umowa lokatorska, jaką zawarł ze swoim najlepszym przyjacielem, ma na celu ograniczenie zmian do minimum.

5. Trudności w komunikacji niewerbalnej (ograniczone gesty, skąpa ekspresja twarzy, dystans fizyczny, zachwianie rozumienia bliskości do innej osoby, kłopoty z kontaktem wzrokowym).
Przy tym zagadnieniu najbardziej rzuca się w oczy dystans fizyczny, jaki Sheldon zachowuje w stosunku do swoich przyjaciół czy nawet dziewczyny. Z nią również zawiera szczegółową umowę, mająca na celu wykluczenie jakiegokolwiek kontaktu fizycznego. Nie rozumie też potrzeby innych na bliskość, nie tylko fizyczną.

6. Niezdarność ruchowa (nie zawsze).
Nie zauważyłam, by występowała

Do tych punktów, dodałabym jeszcze dwa. Po pierwsze, zachowania obsesyjno-kompulsywne (np. każdorazowe pukanie do sąsiadki według schematu “puk-puk-Penny, puk-puk-Penny, puk-puk-Penny”) oraz nadzwyczajne zdolności, które łączą się z pojęciem sawantyzmu. Kim jest sawanta? “Genialnym idiotą”, czyli osobą z zaburzeniem (np. Zespołem Aspergera) o nadzyczajnych zdolnościach. Warte podkreślenia jest, że nie każdy - wbrew powszechnej opinii (która pewnie powstała na podstawie Rain Mana czy właśnie BBT) - kto cierpi na autyzm czy ZA ma nadzwyczajne zdolności. Dotyczy to ok. 10% tej populacji, co i tak jest wynikiem 10-krotnie wyższym, niż w przypadku ogółu populacji.

To w skrócie o Sheldonie i ZA. Zgadzacie się? Może zauważyliście jeszcze jakieś objawy ZA? Jestem również bardzo ciekawa opinii osób dotkniętych tych zaburzeniem i ich najbliższych.

Share this:

KOMENTARZE

10 komentarze:

Anonimowy pisze...

A może ta fascynacja zaburzeniami psychicznymi to nowa forma dawniejszej fascynacji deformacjami fizycznymi? Zamiast karłów i kobiet z brodą mamy teraz fascynujących psychicznych "odmieńców".

aniampm pisze...

Ciekawy pomysł:) Ale co będzie następne...?

Anonimowy pisze...

A może jest to sposób na oswojenie nieznanego. Ludzie boją się tego co inne i nieznane, a zaburzenia psychiczne wydają się być właśnie takimi. Sięgając po motyw "szaleństwa" w tekstach kultury w pewien sposób pomagamy sobie radzić z lękiem, poznać ("szaleństwo"), może i zrozumieć. I jest to świetny sposób na przełamywanie tabu, jakim choroba psychiczna z pewnością jest.

aniampm pisze...

rzeczywiście, też mi się wydaje, że to może być jeden z głównych powodów takiej popularności tematu - zarówno po stronie twórców jak i odbiorców

Anonimowy pisze...

Ja bym była w stanie się przyczepić nawet do tej niezdarności ruchowej - gdy Sheldon miał biegać razem z Penny, to nawet nie potrafił się do końca schylić podczas rozciągania przed biegiem ;)

aniampm pisze...

o tym nie pomyślałam;) choć z drugiej strony gdy ukradł taśmy z kina, nie dało się zauważyć żadnej niezdarności ruchowej;)

Anonimowy pisze...

Chciałam tylko zauważyć, że sawantyzm występuje u osób których IQ jest wyraźnie poniżej normy. Sheldon do nich nie należy.

aniampm pisze...

Z tego co wiem, większość sawantów ma IQ poniżej normy, ale nie jest to warunek konieczny. Z drugiej strony sawantyzm łączy się zazwyczaj z doskonałą pamięcią (tzw. "fotograficzną") a o tym Sheldon wspomina nieraz :)

Anonimowy pisze...

Ad. 3 jeszcze pociągi :)

fajne zestawienie :)

Anonimowy pisze...

Mój syn ma AS, a serial TBBT bardzo dobrze (chodź w humorystyczny sposób) pokazuje na czym polega ten syndrom. Razem z mężem śmiejemy się, że mamy w domu swojego prywatnego Sheldona Coopera :)